Stres – epidemia współczesności

przez Ola @ Wrzesień 8, 2020

Tegoroczne urlopy były dla wielu z nas zupełnie inne niż zawsze i inne niż planowaliśmy, ale pomimo wprowadzonych ograniczeń, większość z nas pogodziła się z koniecznością zmiany wakacyjnych kierunków i dzielnie dostosowała się do obecnej sytuacji.
Dotychczasowe powroty do domowej codzienności i pracującej rzeczywistości kosztowały nas mnóstwo energii, a często i stresu, więc tym bardziej teraz… Niestety,  ten ostatni od dawna zaliczany jest do współczesnych epidemii i coraz więcej osób zmaga się z jego obecnością w życiu prywatnym jak i zawodowym, co prowadzi do przykrych konsekwencji takich jak chroniczne zmęczenie, emocjonalne wyczerpanie, czy bezsenność.
Czytałam gdzieś ostatnio, że kobietom sen z powiek spędza obawa o ich osobiste finanse, a mężczyznom presja w codziennej pracy.
Niepokoi fakt, że prawie 30% odczuwa presję społeczną przeżycia tzw. doskonałych Świąt Bożego Narodzenia, a z powodu stresu zawodowego, nawet podczas urlopu źle śpi aż 13% osób.
Samo miejsce pracy bardzo często wywołuje stany lękowe, a przedłużający się stres sprawia, że wielu pracowników odczuwa go permanentnie, przez co łatwo tracą dotychczasowe życie towarzyskie, relacje z przyjaciółmi, a nawet stale związki i etat.
Jak sobie z nim radzić? Wśród domowych metod, najchętniej wykorzystywanych do polepszenia nastroju jest słuchanie muzyki, czytanie książek i sport, a dopiero na końcu palenie papierosów, czy spożywanie alkoholu – krzepiące!
Do powyższej listy powinny dołączyć również zioła, głównie rumianek, który uspokaja system nerwowy i wycisza zle emocje. Podobnie jest z lawendą – znana od dawna ze swoich relaksujących właściwości, polecana głównie przed snem, naturalnie daje nam uczucie odprężenia i tym samym przespaną noc.

Relaks

Świeczek zapachowych portrety

Osobiście, na moje nerwy najlepiej działa… sprzątanie, a jak już wszystko wokół jest czyste, to wtedy siadam, by coś napisać, koniecznie przy terapeutycznym działaniu świec, wosków pachnących oraz olejków eterycznych. Mnogość tych ostatnich na rynku pozwala na dowolne łączenie zapachów, co gwarantuje nie tylko świetną zabawę, ale i nieskończoną ilość pachnących kombinacji.

Yankee Candle w sierpniu

Aromaterapia

Jeśli o zapachu mowa, to nie mogę nie wspomnieć o naturalnej kawie, której aromat ziaren nie tylko pomaga neutralizować powietrze przy testowaniu perfum, ale i skutecznie zredukować wewnętrzne napięcia.
W związku z powyższym, to właściwy czas, by nastawić kawiarkę i poczuć jej aromat osobiście… i to znów we własnym domu:)

Kawa na nerwy

Pozdrawiam z Gdyni!

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz