Z wizytą w… Budapeszcie

przez Ola @ Styczeń 17, 2020

Odkąd pamiętam to Sylwester nigdy nie należał do moich ulubionych imprez roku, a wiele z tych, organizowanych w sprawdzonym gronie, ominęło nas ze względu na pobyt na Wyspach. Tradycyjnie już, w tym ostatnim dniu roku nie chciałam tańczyć z przyklejonym do twarzy uśmiechem, dlatego jak już wiecie, wybraliśmy się na kilka dni do stolicy Węgier, by zakończyć rok bez zbędnego nadęcia i przy okazji odkryć ten nieznany nam dotąd ląd…

Budapeszt 34

Zaraz po przyjeździe cudownie zaskoczyła nas pogoda, sugerując bardziej przedwiośnie niż środek zimy. Słońce towarzyszyło nam przez cały pobyt, rekompensując pochmurne niebo w okresie Świąt…

Budapeszt 19

Budapeszt 8

Budapeszt 21

Budapeszt 7

Budapeszt 9

Budapeszt 17

Budapeszt 33

Według dawnego podziału mieszkaliśmy po lewej stronie Dunaju, czyli w Peszcie,

AirBnB, Budapeszt

Budapeszt 15

dużo bardziej miejskim niż pagórkowata Buda.

Buda i Peszt

W 1849 roku oba brzegi rzeki połączył pierwszy most – łańcuchowy

Budapeszt 4

i tak oto powstał Budapeszt, który z łatwością można zwiedzać, zarówno komunikacją miejską i jak w naszym przypadku… na pieszo.

Budapeszt 3

Budapeszt 23

Uwielbiam miasta, przez które przepływa rzeka, dlatego już pierwszego dnia spacerowaliśmy wzdłuż nabrzeża, by złapać oddech i przejrzeć się stolicy Węgier z innej perspektywy. Idąc nabrzeżem, łatwo zauważyć różnicę w krajobrazie, do którego tęsknię na co dzień i nie chodzi tylko o błękit nieba, czy skąpane w słońcu miasto, ale… o jego harmonię.

1. Buda, widok na Peszt

Jak daleko okiem sięgnąć, to ani po lewej, ani po prawej stronie Dunaju nie widać szklanych domów, szkaradnych wieżowców, czy pozbawionych gustu punktów usługowych, a jedyne, co góruje nad jednolitą zabudową to… strzeliste wieże zabytkowych kościołów, przywołując obraz dawnego Paryża, czy Warszawy.

Budapeszt 6, Parlament

Przyjemność spacerów po mieście dopełniały liczne kafejki, z kawą płaconą już w setkach… forintów:),

Budapeszt 2, Cafe nad Dunajem

Budapeszt 31

rozległe parki (jak Varosliget – z kompleksem budynków, zaprojektowanych na Tysiąclecie przez Ignacego Alpara, obrazujących ewolucję węgierskiej architektury)

Budapeszt 11

Budapeszt 10

1. W Peszcie

i całe mnóstwo innych, lokalnych atrakcji od muzeów aż po baseny termalne.

Budapeszt 22

Nad rzeką, na wysokości budynku Parlamentu, warto zatrzymać się na chwilę przy rzeźbie porzuconych 60 par butów, które upamiętniają śmierć setek ofiar w latach 1944-1945. Niestety, patrząc na podejście niektórych turystów do tego historycznego symbolu, można  szybko stracić wiarę w ludzi.

Budapeszt 30

Nowy Rok spędziliśmy po prawej stronie Dunaju,

Budapeszt 12, Parlament widziany z Budy

Budapeszt 26

Budapeszt 13

zachwycając się spokojem, tamtejszym zamkiem i… Twierdzą Rybaka,

Budapeszt 24

Budapeszt 14

Budapeszt 16

a także kolejnymi miejskimi widokami…

Budapeszt 25

Nie mogliśmy oczywiście wyjechać z Budapesztu bez spróbowania ich białego wina oraz tradycyjnego gulaszu, za który na Węgrzech płaci się już w tysiącach, a samą paprykę suszoną można kupić nawet w sklepach z pamiątkami:))

Koniecznie się tam wybierzcie!

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz