Z wizytą na Maderze – Dolina Zakonnic

przez Ola @ Kwiecień 7, 2022

Kolejnym przystankiem krajoznawczym na naszej wyspiarskiej trasie była Dolina Zakonnic, w której, uciekające przed atakiem piratów w XVIw, zakonnice z Funchal znalazły dla siebie schronienie.

panorama na dolinę

Curral das Freiras, bo tak dokładnie brzmi jej oryginalna nazwa przyciąga turystów nie tylko z uwagi na tamtejsze panoramy, ale też ze względu na… kasztany i to, co się tam z nich robi:) My, smakosze pieczonych nie mogliśmy sobie odmówić serwowanej tam zupy

Zupa z kasztanów, Madera

oraz… likieru, recepturą pamiętającego jeszcze dawne mieszkanki tego regionu. Oczywiście, do Londynu wróciliśmy zaopatrzeni w paczkę kasztanów, z którymi mam ambitny plan odtworzenia zupy, którą tam jedliśmy oraz w miód. Jak na razie, nie było jeszcze czasu na spróbowanie obu tych rzeczy, ale przecież  przyjemności trzeba sobie dawkować:)

Likier kasztanowy, Dolina Zakonnic, MAdera

Sama wioska jest bardzo mała, leży jakby na dnie krateru, otoczona masywnymi górami i skupiona wzdłuż drogi, którą dojechaliśmy z Funchal autobusem nr 81.

OLA_4221

Kościół w Dolinie Zakonnic

W Dolinie Zakonnic

Co ciekawe, Curral das Freiras można zobaczyć z wysoka lub bardzo wysoka, ale jak nie ma czasu na obie trasy, to zdecydowanie polecam tylko tę drugą opcję. Ciekawszy widok czeka na tarasie widokowym w Eira do Serrado (1094m n p m), gdzie trzeba dotrzeć z Doliny Zakonnic, wijącą się kilometr w górę, z licznymi zakrętami, drogą. Mieści się tam hotel, w którym, z uwagi na swoje malownicze położenie, wiele par powiedziało sobie „tak” pod gołym niebem.

20220221_115218

My, ze względu na nasze plany pobytowe, byliśmy tam tylko przejazdem, spiesząc się tego dnia na inny, równie popularny taras widokowy. Nie mogliśmy dłużej zostać w tym miejscu, ale doceniam to, co udało się zobaczyć, szczególnie, że pochmurny początek dnia w tym miejscu nie zapowiadał żadnych widoków, a znów nam się udało!

Panorama na Dolinę

20220221_115347

Może to zasługa tych sióstr, które miały nas w opiece:)

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz