Z wizytą na Bałkanach, cz. 6 – Czarnogóra – PERAST

przez Ola @ Lipiec 17, 2022

Według George Byrona „gdy rodziła się nasza planeta, najpiękniejsze spotkanie morza z lądem zdarzyło się na czarnogórskim wybrzeżu” i trudno nie zgodzić się z tą opinią.
Umiejscowiony w samym środku Boki Kotorskiej PERAST, który udało nam się zwiedzić ma bardzo pocztówkowy krajobraz. Urocze, malutkie miasteczko, skupione jest tak naprawdę wzdłuż linii brzegowej, wcinającego się w głąb lądu, morza, ponieważ wiele domów zniszczyło 7-stopniowe trzęsienie ziemi, które nawiedziło te tereny w 1979 roku i, których nie udało się w całości odbudować.. Mimo braku plaży i istnienia betonowej i do tego zmotoryzowanej promenady, zasłużył by być turystyczną perełką Czarnogóry…

Boka Kotorska, Perast

Port

Port łódkowy w Peraście

Choć miasteczko ma niespełna 400 mieszkańców i bardzo zwartą zabudowę, to nie zabrakło w nim restauracji, baz noclegowych, a nawet muzeum.
Jeśli mowa o restauracjach to w menu każdej z nich królują ryby, a tą bardziej popularną jest dorada, podawana według lokalnego przepisu z puree ziemniaczanym, połączonym z cebulą i szpinakiem.
Z głośników często, a nawet bardzo często słychać biesiadne nuty, a przy stolikach język rosyjski, ponieważ i tam turyści z tej części świata zdają się liczebnie dominować nad mieszkańcami.
Wczesnym rankiem nie było tam turystów w ogóle, a po południu, utrwalanie zastanych krajobrazów pochłonęło mnie bez reszty i szybko przestałam to zauważać:)

DSCF8157

Nabrzeże w Peraście

DSCF8153

Oaza relaksu, Perast

Architektura w Pearście

Klimat miasteczka, Perast

Domy Perastu

Kościół w Peraście

Będąc w Peraście trzeba koniecznie popłynąć wodną taksówką (w cenie €5 od osoby w obie strony) na Wyspę Matki Boskiej Skalnej (Gospa od Skrypjela), która jest sztuczną wyspą, powstałą z poszerzenia małej skały.

Wyspa koło Perastu

Kościół na wyspie

Na wyspie, Boka Kotorska

Panorama na Zatokę Kotorską

DSCF8243

Niestety podróż trwa bardzo krótko, ponieważ wyspa znajduje się zaledwie 600m od brzegu, ale trzeba tam dotrzeć i na własne oczy zobaczyć stamtąd te fotogeniczne panoramy.

Widok na Perast

Na tej krótkiej trasie znajduje się jeszcze jedna wyspa – św. Jerzego (Sveti Dorde), która należy do prywatnego właściciela i nie jest dostępna dla turystów. Mimo swoich niewielkich rozmiarów mieści tam klasztor, kościół z XII wieku i cmentarz dla najbogatszych mieszkańców Perastu, przez co nazywana jest współcześnie… Wyspą Umarłych:)

Panorama z wyspy na wyspę

Podsumowując… to aromatyczna kawa, smaczna kuchnia, zaległa lektura i kojące krajobrazy, a przede wszystkim… najlepszy kompan w podroży obok, sprawiły, że wróciliśmy do Kotoru (oddalonego od Perastu 14km) ostatnim autobusem:)

Promenada w Peraście

Relaks nad zatoką

zachodzące słońce w porcie Perastu

Praktyczne informacje:
1. Dojazd do Perastu umożliwia firma „Blue Line”, której autobusy, jako jedyne przejeżdżają przez miasteczko. Bilet w jedną stronę kosztuje €1.
W Kotorze autobus zatrzymuje się przed Murami miejskimi, obok lokalnego targowiska. Zawsze można też nacisnąć dzwonek i wysiąść w mniej oznakowanym miejscu, ale to już pozostawiam bardziej wtajemniczonym podróżnym.
Strona internetowa firmy „Blue Line” podobno tworzy się już… dekadę i nadal nie jest dostępna, więc rozkład jazdy jest respektowany na życzenie kierowcy;)
Teoretycznie ten do Perastu, powinien odjeżdżać co 30min. od pełnej godziny, a ten do Kotoru również co 30, tyle, że 15min. po pełnej godzinie.
2. W Czarnogórze, podobnie jak w Chorwacji wypłaty z bankomatu są płatne, zwykle €5 za transakcję. By tego uniknąć polecam mieć ze syna kartę walutową jak Revolut, czy Wise, ponieważ ułatwia podróżowanie i zaoszczędza zbędnych wydatków.

Cdn…

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz