Wspomnienia z Manchesteru…

przez Ola @ Listopad 13, 2021

Byłam tu ostatnio służbowo w 2019 roku zobacz tutaj, ale zarówno pogoda jak i mój wolny czas nie miały mi wówczas wiele do zaoferowania. Tym razem to już zupełnie inna, dużo bardziej słoneczna foto-relacja, ale po kolei:)

DSCF9486

DSCF9476

DSCF9419

DSCF9451

Znajomi, którzy mieszkają od trzech lat w Manchesterze jak tylko dowiedzieli się o naszych wakacyjnych planach na północy kraju, automatycznie dodali swój adres do tej listy. Nie było innej opcji jak tylko zostać u nich na noc i przy okazji za dnia znów przyjrzeć się miastu, co oczywiście uczyniliśmy z ogromną przyjemnością:) Z uwagi na fakt, że dla Małżona była to pierwsza wizyta w tym mieście, nie mogło nas zabraknąć w ścisłym centrum, gdzie po trasie natrafiliśmy na polski akcent w postaci pomnika – Fryderyka Chopina,

DSCF9518

zajrzeliśmy do Gay Village

OLA_4464

DSCF9414

i do dzielnicy – Castelfield, do której ja nie dotarłam podczas swojej pierwszej wizyty, a w której życie towarzyskie koncentruje się ściśle wokół kanałów, malowniczo wcinających się w industrialne otoczenie…

DSCF9482

DSCF9483

DSCF9504

DSCF9489

OLA_4677

OLA_4689

Nasz spacer utwierdził mnie w przekonaniu, że Manchester bardzo się zmienił w ciagu tych dwóch lat i… to na lepsze, choć nadal nie chciałabym w nim mieszkać:) Jak dowiedzieliśmy się już na miejscu, Manchester to trzecie po Londynie i Edynburgu najchętniej odwiedzane miasto w Wielkiej Brytanii, w którym podobno inwestuje się teraz najwięcej od czasu pandemii.  A wszystko po to, by wciąż mniej atrakcyjna zawodowo północ kraju, tworzyła miejsca pracy nie tylko dla mieszkańców Manchesteru, ale i pobliskich miejscowości, by na przykład nie musieli rozstawać się z rodzinami i emigrować „za chlebem” na przykład do stolicy, czy jeszcze dalej. Niestety, Manchester chcąc częściowo przybliżyć się do londyńskich standardów, zatraca w tym wszystkim swoją miejską tożsamość, gdzie jak grzyby po deszczu wyrastają wszędzie szklane budynki, skutecznie usuwając w cień tradycyjne, angielskie budownictwo.

DSCF9428

OLA_4587

DSCF9510

DSCF9509

Co ciekawe, cena apartamentu w takim bezdusznym drapaczu chmur na przykład przy Deansgate Square kosztuje nawet 1,5 miliona funtów, a chcieć go tylko wynająć, należy zapłacić „jedyne” 8000 funtów miesięcznie. Nie wiem, co przyciąga ludzi do takiej architektury, gdy za dużo niższą cenę można mieć więcej zieleni i mniej sąsiadów wokół siebie, ale z tego co widać po zapadnięciu zmroku, chyba nie stoją puste.

DSCF9477

DSCF9445

Niestety, obecne obostrzenia sprawiły, że znów wyjechałam z Manchesteru z niedosytem, ponieważ nie zwiedziłam biblioteki – Chetham’s Library, w której F. Engels z K. Marksem przygotowywali swój manifest. Trafiliśmy za to do innej – „Central Library”, pod względem używanego sprzętu, równie… historycznej, a nawet pre-historycznej:)

DSCF9438

Pozostając w przeszłości odwiedziliśmy też najstarszy pub – „The Old Wellington” przy Shambles Square, który wyglada jak część Teatru Szekspirowskiego

OLA_4765

DSCF9531

i inne, ażurowe budowle po drodze..

OLA_4742

Jak przy każdej wizycie nie ma możliwości, by dotrzeć wszędzie. Tym razem również nie udało nam się zobaczyć Katedry, która już od dłuższego czasu jest w remoncie oraz tamtejszego uniwersytetu, który wykształcił aż 25 noblistów. Pomimo tego i tak wyjechaliśmy z dobrymi wrażeniami, na tyle dobrymi, że moglibyśmy znów tam kiedyś zawitać, szczególnie przy dobrej pogodzie:) Wbrew panującej opinii, klasyfikującej Manchester w niechlubnej grupie „najbadziej deszczowych miast Anglii”, podczas naszego wyjazdu zaoferował nam bardzo przyjemną, jesienną aurę, podwajając energię na jego odkrywanie.

DSCF9468

OLA_4603

OLA_4517

Kończąc swoją relację na dziś, dodam jeszcze tylko, że fani angielskiej piłki nożnej powinni odwiedzić tamtejsze National Football Museum, a miłośnicy przyrody… pojechać do Parku Narodowego – Lake District, co było właśnie jednym z głównych punktów naszego jesiennego urlopu i o czym napiszę Wam wkrótce.

Miłej niedzieli!

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz