Viva Italia, czyli… urlop z makaronem na widelcu, cz. 4 – PAESTUM

przez Ola @ Październik 27, 2016

Uwielbiam zwiedzanie poza sezonem, ale niestety są też tego minusy, których doświadczyliśmy podczas naszego pobytu w Agropoli:(
Oczywiście, byłam przygotowana na to, że nie zobaczę wszystkiego, co sobie zaplanowaliśmy, suwając palcem po mapie jeszcze w Londynie, ale żeby tak od razu, wraz z uśpieniem ruchu turystycznego, usypiać całą okolicę?
Niestety, nie popłynęliśmy statkiem po Zatoce Salerno, ponieważ od 1.09 wpływały już tylko z Neapolu i to w godzinach, które nam nie pasowały. Nie udało się też być w Pompejach i zobaczyć Ercolano, ani zdobyć Wezuwiusza (na którym mi najbardziej zależało), ponieważ wjazd busów do miejsca, z którego rozpoczynał się pieszy odcinek, odbywał się tylko przy pełnym obłożeniu, a to pod koniec września trudno było nam zagwarantować… Na otarcie łez pojechaliśmy do PAESTUM, oddalonego o jakieś 15km od Agropoli.

Paestum, Włochy

To stworzone przez Greków, w VII w p.n.e, miasto, znane również jako Posejdonia, odgrywało swego czasu ważną rolę handlową. Niestety, najazdy barbarzyńców zniszczyły akwedukty, doprowadzające wodę na tym terenie, a epidemia malarii przyczyniła się do szybkiego wyludnienia miasta. Ostatecznie, zalane przez morze przestało istnieć i dopiero w XVIII wieku trafiono na ruiny Paestum, podczas budowy drogi wzdłuż wybrzeża. Tak, w tym miejscu wygląda dziś m. in. świątynia Hery, Posejdona, czy Ateny…

Paestum, Włochy

Kiedyś natchnienia szukał tu Goethe, a obecnie jest to najważniejszy park archeologiczny w Europie, wpisany w 1998 roku na listę światowego dziedzictwa – UNESCO.

Paestum, Włochy

Paestum, Włochy

Paestum, Włochy

Paestum, Włochy

Podczas prac wykopaliskowych w na tym terenie zostały znalezione malowidła, dokumentujące życie codzienne mieszkańców. Jeden z nich przedstawia tzw. Nurka z Paestum i według źródeł historycznych może być to najstarsze wyobrażenie człowieka skaczącego do wody. A już na pewno jest to współczesny symbol miasta, ponieważ jest wszędzie – na magnesach, kartkach pocztowych i innych tego typu pamiątkach, sprzedawanych przy drodze:)

Nurek z Paestum, Włochy

Teren parku można zwiedzać od 8.30 rano do godz. 19.30 (ostatnie wejście o 18.50). Cena z wejściem do Muzeum Archeologicznego to €9 za osobę.

Paestum, Włochy

Cdn…

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz