The Geffrye Museum, czyli… 400 lat świąteczno – noworocznej tradycji, cz.1

przez Ola @ Grudzień 24, 2014

Posty o muzeum, w którym można zobaczyć wnętrza angielskich domów z ostatnich 400 lat wciąż zajmują czołowe miejsca w pierwszej dziesiątce tych najchętniej czytanych na blogu;)

1

Mnie samej to muzeum też stało się bliskie, więc tym bardziej się z tego cieszę. Zgodnie z wcześniejszą obietnicą, przedstawiam Wam dziś kolejną relację z mojej wizyty we wnętrzach The Geffrye Museum -  już naprawdę bardzo świąteczną…

2

Na zdjęciach znów zobaczycie te same pokoje, co poprzednio, jednak tym razem w bożonarodzeniowych aranżacjach, charakterystycznych dla danego okresu. I tak, zaczynając chronologicznie mamy….

Rok 1630
W tym czasie cukier był bardzo drogi, więc używano go tylko na specjalne okazje, takie właśnie jak Święta, czy powitanie Nowego Roku. Kominek przyozdabiano tzw. kissing bough, który stał się prekursorem późniejszej jemioły – jak wiemy, używanej też w naszej i nie tylko naszej kulturze po dziś dzień…
Świąteczno-noworoczny czas wolny trwał 12 dni, licząc od 25 grudnia i był poświęcony w pełni rodzinnym spotkaniom. Wówczas, zgodnie z tradycją, prezenty wręczano sobie z okazji Nowego Roku, a nie Gwiazdki.

3

Rok 1695
Na koniec XVI wieku angielskie rodziny świętowały ten czas śpiewając i grając na instrumentach, dlatego m.in. flet, czy wiolonczela były wówczas stałym elementem wystroju skromnego pokoju gościnnego.

5

4

Rok 1745
Na przełomie XVII i XVIII wieku obchody Świąt Bożego Narodzenia miały miejsce również w kościele, a w ramach prezentów wręczano sobie także produkty spożywcze. Podczas spotkań towarzyskich podawano tradycyjną herbatę i sączono „cordial” – słodki napój alkoholowy.
Odwiedzający Wyspy Francuzi opowiadali po powrocie do kraju, że Anglicy przekazują sobie życzenia „Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku”. Bardzo im się to spodobało… i nie tylko im, dlatego do dziś, na całym świecie przekazujemy je sobie wzajemnie:)

1

Rok 1790
To był czas dekorowania wnętrz sztucznymi kwiatami, które miały przypominać domownikom o nadchodzącej wiośnie. Na świątecznym stole królowało pieczone mięso – najczęściej wołowina. Mimo, że indyk znany był w kraju już od 1530 roku, to dopiero w XIX wieku zastąpił ją na stole całkowicie, a ówczesny „Christmas pudding” był  w tym czasie raczej przystawką do mięsa niż deserem samym w sobie.

6

Rok 1830
Podczas Świąt z rodziną lub znajomymi popularne były zabawy towarzyskie np. w wybór króla i królowej, którym później inni uczestnicy spotkania spełniali drobne zachcianki, czy inna – w odgrywanie postaci, znajdującej się na wyciągniętej przez gracza karcie. A jeżeli chodzi o jedzenie, to tradycyjne do tej pory ciasto fasolowo-grochowe zostało zastąpione prawdziwie deserowym – słodkim, pokrytym lukrem i udekorowanym masą cukrową.

7

Rok 1870
Wówczas choinka wciąż była jeszcze nowością, dlatego w większości domów stanowiła główną dekorację, zajmując jego centralne miejsce.
Do Anglii zielone drzewko trafiło dzięki Charlotte – niemieckiej żonie króla Jerzego III i w latach 1780-1790 zaczęła zdobić  królewskie wnętrza. W XVIII wieku książę Albert rozpowszechnił ją również poza pałacowymi bramami. Choinka znalazła ogromne uznanie wśród ludzi, dlatego stając się ich prawdziwym symbolem, sami nie wyobrażamy sobie bez niej dzisiejszych Świąt… Dekorowano ją świeczkami, zabawkowymi instrumentami i zwierzętami oraz brytyjskimi flagami i koszyczkami ze słodyczami. Od 1840 roku choinka jest już stałym elementem bożonarodzeniowego wystroju w pałacowych wnętrzach w Windsorze.

8

Na tym pokoju zakończę dziś mój wigilijny wpis… Mam nadzieję, że świąteczne dekoracje w Waszych domach też cieszą oczy i idealnie współtworzą ten wspaniały nastrój. Nadszedł czas rodzinnych spotkań i odpoczynku od codzienności, dlatego wyłączam komputer i na dalszą część zwiedzania muzeum zapraszam Was pod koniec tygodnia, a tymczasem…

Niech ta magiczna moc Bożego Narodzenia zagości w Waszych domach na dłużej, dając wewnętrzny spokój i pogodę ducha. Spędźcie cudowne chwile wśród najbliższych, by ten świąteczny czas był naprawdę wyjątkowy… Wszystkiego najlepszego!!!

                                                                             ***

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz