Smakując życie, czyli… moje francuskie wakacje, cz. 1 – Beziers

przez Ola @ Październik 20, 2015

Dokładnie miesiąc temu pakowaliśmy się na nasz wakacyjny wyjazd. Jak zwykle wcześniej czytałam przewodniki, by wiedzieć, co warto w danym regionie zobaczyć, a później i tak po swojemu – intuicyjnie i bez konkretnego planu, odkrywaliśmy te mniej i bardziej popularne turystycznie miejsca

Na tegoroczny urlop wybraliśmy południową część Francji, by poznać słoneczny region Langwedocji i w końcu poczuć lato, którego w tym roku w ogóle w Londynie nie mieliśmy… I tak, dokładnie w pierwszy dzień jesieni wylądowaliśmy na lotnisku w Beziers, gdzie rozpoczęliśmy nasz kolejny Tour de France:)

16B

BEZIERS, nazywane francuską Barceloną, jest idealnym miejscem dla miłośników historii i wina. Trudno się nie zgodzić i przejść wobec tego faktu obojętnie, szczególnie, że i jednego i drugiego jest tam pod dostatkiem;)

4B

15B

5B

6B

22B

7B

16B

B6

12B

Swój początek ma tutaj Canal du Midi o długości ponad 240 kilometrów, oddany do użytku w 1267 roku, który razem z Canal Latéral łączy Garonnę koło Tuluzy i portowe miasteczko Sète. Przez 15 lat budowało go 12 tyś. robotników, by ułatwić transport wodny z Atlantykiem bez konieczności opływania Hiszpanii. Obecnie wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a wycieczka statkiem po kanale stanowi popularną atrakcję turystyczną tego regionu.

B15

Atrakcją może być również wizyta w galerii handlowej „Polygone”, której budynek ma otwarty dach. Dzięki temu, zamiast sztucznej klimatyzacji czuć świeże powietrze, a wkomponowana wewnątrz roślinność, do tego naturalna, niesamowicie uprzyjemnia wizytę;)

11B

Ale, żeby poczuć prawdziwy parkowy klimat polecam spacer po ogrodach miejskich, gdzie można skryć się w cieniu platanów lub posiedzieć w ruinach rzymskiego amfiteatru.

15B

B8

B9

B13

B12

Spacer po mieście to zbiór ciekawych dla oczu lekcji… z przewagą historii, jeśli chodzi o architekturę i lekcji… geografii, jeśli mowa o mieszkańcach;)

1B

B1

3B

Przyjemne dla oka panoramy rejestrowaliśmy m.in. z kamiennego mostu Pont Vieux i placu przed katedrą (Cathedrale St. Nazaire),

B10

13B

20B

21B

choć tak naprawdę to siatka wąskich ulic, nadgryzione zębem czasu kamienice…

B4

B7

17B

14B

oraz targ pod gołym niebem, skutecznie opóźniały nasze zwiedzanie:)

8B

9B

19B

Jak wszyscy mieszkańcy Południa, również Francuzi traktują sjestę jak rzecz świętą. Od godziny 12 do 14, a nawet i dłużej nie pracują urzędy, sklepy, czy… recepcje hotelowe;) Ludzie chowają się wtedy w domach, pustoszeje miasto, a na ulicach widać tylko… turystów, o ile w ogóle;)
Z nową energią wracają do pracy wczesnym popołudniem i… świeże bagietki w piekarni za rogiem można kupić jeszcze po godz. 20.

B17

Praktyczne informacje:
Lotnisko oddalone jest od miasta około 12 km i bardzo dobrze skomunikowane z centrum Beziers. Rozkład autobusów jest dopasowany do rozkładu samolotów, a droga zajmuje około 20 min.
Cena biletu: €1.60

Cdn…

2 komentarzy

Cudnie tam. Przypomniał mi się mój wyjazd do Prowansji, a to miasteczko bardzo przypomina mi Avinion. Chcę więcej zdjęć. Pozdrawiam

by Kasia on 20 października 2015 at 10:30. Odpowiedz #

Witaj Kasiu! To dopiero początek wakacyjnych wspomnień, więc już mogę obiecać kolejną porcję francuskich „pocztówek”. Miłego dnia, pozdrawiam!

by Ola on 20 października 2015 at 11:31. Odpowiedz #

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz