Na poprawę pamięci…

przez Ola @ Luty 24, 2022

Tak naprawdę to nie wiem, co było bezpośrednim powodem do poniższej analizy, ale wiadomo, że kolejne urodziny i co za tym idzie, upływ czasu nie jest bez znaczenia jeśli chodzi o moje podejście w wielu kwestiach, a w szczególności tych dotyczących zdrowia.
Pewnie dlatego jak boomerang wraca temat picia wody, ponieważ jak się okazuje, jej niedobór może mieć wpływ na naszą koncentrację i pamięć… Nie wiem ile razy obiecuję siebie wprowadzić ten nawyk w życie i ile razy ponoszę na tym polu osobistą klęskę.
Wiem jak woda jest ważna w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ odwodnienie powoduje zmęczenie i niemożność skupienia uwagi na czymkolwiek…
Z pewnością nie tylko mnie zdarzyło się zapomnieć o ważnym terminie, czy szukać nerwowo w myślach brakującego słowa, które akurat „wyleciało” z głowy w najmniej oczekiwanym momencie, mnie na pewno!
By nie narażać siebie na kłopoty, wynikające z roztargnienia, czy zapomnienia i lepiej funkcjonować w codziennym życiu, powinniśmy pomyśleć o regularnych ćwiczeniach pamięci. Jak dowiedziono naukowo dobrą metodą jest chociażby uczenie się języków obcych, czytanie książek, czy rozwiązywanie wszelkiego rodzaju łamigłówek.
Moja, 90-letnia Babcia, do dziś poświęca swoim ulubionym krzyżówkom każde popołudnie. Pomijam już ogólną aktywność, bo moja Babcia nigdy się nie nudzi, to takie testowanie pamięci przyjemnie organizuje czas, a radość Babci z wypełnionej krzyżówki jest dla nas wszystkich bezcenna.
W dobie cyfrowego świata, bardzo ważne jest aby jak najczęściej odpoczywać od tej wszędobylskiej technologii. Spróbujmy więc od czasu do czasu odsunąć na bok klawiaturę i robić swoje notatki odręcznie. Podobnie z Internetem, który z uwagi na różnorodność informacji pochłania codziennie mnóstwo naszej uwagi, ale zamiast zatracać się w nim na długie godziny, lepiej zrelaksujmy się z książką, zróbmy coś twórczego, odwiedźmy kogoś, kto swoim zachowaniem, zainspiruje nas do uniknięcia nudy, czy wyjdźmy na dotleniający spacer, podczas którego wybierzemy przy okazji inną trasę i poznamy nowe miejsca w swoim mieście.
Aktywność fizyczna jak i odpowiednia ilość snu wpływają kojąco na nasz umysł i pracę mózgu. A, żeby mózg służył nam jak najlepiej, należy rozwijać własną kreatywność poprzez twórcze hobby, czy różne prace manualne, które wymagają koordynacji rąk i oczu, np. malowanie, czy fotografowanie, a potem wyspać się ile tyle czasu, ile tylko nasz organizm potrzebuje…
Do zachowania długotrwałej pamięci kropkę nad i stawia zbalansowana dieta

Zdrowe życie

z dużą ilością orzechów, pieczywa pełnoziarnistego, roślin strączkowych, kasz i ryżu oraz naturalnych witamin.
Samo zdrowie, a przecież nie ma nic lepszego jak być dla samego siebie najlepszym przyjacielem, bo to ze sobą będziemy do końca życia…

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz