Mediolan

przez Ola @ Marzec 16, 2018

Mediolan przywitał nas pochmurnym niebem, z którego niestety nie prószył śnieg, ale na którym bardzo szybko pokazało się słońce. Pomimo zimy, czuć już było wiosnę w powietrzu – w końcu to Włochy!

m3

Zwiedzanie miasta zaczęliśmy od spaceru w dzielnicy Isola która sąsiadowała z naszym tymczasowym mieszkaniem.

m4

m21

m18

m2

Mediolan, Włochy

Pośród szklanych biurowców, uwagę przyciągają tam dwa wieżowce (110 i 76m), na których posadzono łącznie… 900 drzew różnej wysokości (3, 6 i 9m) oraz około 2000 sztuk innych roślin. Ten tzw. „pionowy las” został ukończony w 2014 roku i od tamtej pory skutecznie oczyszcza powietrze mieszkańcom, tworząc wyjątkowy mikroklimat.

m30

Dłuższy postój zrobiliśmy sobie w księgarni R.E.D,

m29

gdzie oprócz ciekawej lektury można było też posiedzieć przy kawie, co idealnie wpisało się w klimat leniwego, niedzielnego przedpołudnia.

m14

Inną formą wypoczynku był spacer po 47ha parku Sempione, do którego trafiliśmy ostatniego dnia. Stworzony w latach 1890-1893 w stylu angielskim jest największym parkiem miejskim w Mediolanie.

m8

Sąsiaduje z Łukiem Pokoju, zbudowanym na polecenie Napoleona Bonaparte

m10

oraz z zamkiem Sforzów, w którym swoje dzieciństwo spędziła Bona – przyszła żona króla Zygmunta I Starego i gdzie Leonardo da Vinci namalował „Damę z łasiczką”.

Zamek Sforzów, Mediolan

Zamek Sforzów, Mediolan

Zamek Sforzów, Mediolan

Zanim zamek zaczął pełnić funkcję militarną, przez półtora wieku służył wspomnianej dynastii Sforzów, a obecnie… jest domem dla kilku różnych muzeów.

m32

Z zamku prostą drogą dochodzi się do najbardziej turystycznego placu w mieście – Piazza del Duomo, przy którym znajduje się Galeria Vittorio Emanuele II z pięknymi arkadami i… m.in. pierwszym sklepem Prady, który działa tutaj od 1913 roku.

m13

W centralnym punkcie placu dominuje druga co do wielkości Katedra gotycka na świecie, mogąca pomieścić nawet 40 tyś. ludzi, którą budowano prawie 600 lat i… która zasługuje na osobny wpis:)

m20

Podczas naszego pobytu w Mediolanie, mieliśmy okazję zobaczyć również słynną La Scalę,

m16

przyjrzeć się z bliska… bolidowi Ferrari, którym w Formule 1 jeździ Sebastian Vettel:)

m12

i tak po prostu pospacerować po mieście…

Milano, Piazza di Duomo

m26

Mediolan, Włochy

m28

m25

żegnając kolejny dzień nad kanałem Naviglio Grande…

m19

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz