Lagom – szwedzka sztuka równowagi

przez Ola @ Sierpień 22, 2019

Jakiś czas temu, bardzo popularnym słowem, szczególnie używanym jesienią i zimą było duńskie „Hygge”, określające radość chwili, dobrą atmosferę przy stole, czy przytulny wystrój domu. Teraz przyszła moda na kolejne, tym razem szwedzkie – „LAGOM”, rozumiane jako sztuka szeroko pojmowanej równowagi i życia w zgodzie z zasadą właściwych proporcji, czyli… „nie za dużo, nie za mało, tak w sam raz”:)

Lagom - właściwy balans

Podobnie jak z „Hygge”, tak samo słowo „Lagom” nie ma bezpośredniego odpowiednika w innych językach, dlatego, w zależności od sytuacji tłumaczone jest jako „wystarczający”, „dokładnie taki”, „właściwy”, czy „odpowiedni”.

Definicję słowa „Lagom” szczegółowo przedstawia w swojej książce L. Dunne, odwołując się do przykładów rodzimej, skandynawskiej codzienności, co sprawia, że tym bardziej chce się przenieść tamtejsze zwyczaje na własny grunt i poprawić swój komfort życia.

Lagom - książka

Według autorki wystarczy zadbać o odpowiednią ilość snu, właściwe odżywianie i czas na własne pasje, by poczuć się lepiej i w dalszej konsekwencji być szczęśliwym człowiekiem. Dobre samopoczucie, to również dobrzy ludzie wokół, z którymi Szwedzi m. in. spotykają się na tzw. fikach, krótkich przerwach w pracy przy kawie, które są tam już instytucją samą w sobie, a które pozwalają podładować energię w ciągu dnia. By podkreślić jak fika ważna jest dla Skandynawów, autorka przyrównała ją do pubu, bez których prawdziwy Brytyjczyk nie wyobraża sobie swojej okolicy. W związku z powyższym, nie dziwi więc fakt, że Wyspiarze przodują w spożyciu piwa, a Szwedzi w spożyciu kawy, pijąc jej najwięcej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej:)

Jak pokazuje lektura książki, pojęcie „Lagom” jest obecne we wszystkich sferach szwedzkiej codzienności. Uwielbiamy ich za praktyczne rozwiązania (Ikea), za minimalistyczne wzornictwo, świece, naturalne materiały, plecaki Kanken, świąteczny glögg, czy szeroko rozumianą eko świadomość, dlatego polecam tę książkę nie tylko wielbicielom Skandynawii, ale i tym, którzy chcą oderwać się od chaotycznej codzienności, znaleźć przy okazji trochę wewnętrznego spokoju i… żyć w stylu „Lagom”. Wbrew pozorom to naprawdę nie jest trudne!

Dobrego dnia!

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz