Księży Młyn

przez Ola @ Styczeń 13, 2016

Zaraz po maturze przeniosłam się do Łodzi, która w naturalny sposób stała się moim drugim domem… Spędziłam tam swoje studenckie lata i choć później zamieniłam ją na Warszawę, a następnie na Londyn, to wciąż mam ważne powody, by utrzymywać kontakt z tym miastem;)
Przez cały ten czas miałam okazję poznać ją dość dobrze, ale jednak nie na tyle dobrze, by móc powiedzieć, że już wszystko o niej wiem. Dlatego przy każdej, kolejnej wizycie robię sobie sentymentalne spacery po mieście albo właśnie odkrywam zupełnie coś nowego, ponieważ jak wiadomo… Łódź to nie tylko ulica Piotrkowska;)
Na taki kolejny, ale jednocześnie pierwszy w tym roku odkrywczy spacer, wybrałam się ze znajomymi Łodziakami, by zobaczyć XIX-wieczny – Księży Młyn.

21

Jego początki sięgają czasów, kiedy jeszcze Łódź nie była miastem, tylko wsią. Na skutek zmian ustrojowych oraz różnych wypadków losowych teren osady młyńskiej przechodził z rąk do rąk, by ostatecznie doczekać okresu swojej największej świetności.

29

Stało się to za sprawą zagranicznego przedsiębiorcy – Karola Scheiblera, który przybył do Łodzi i w ciągu kilku lat zbudował tu swoje bawełniane imperium. Zajmowało ono wówczas około 14% całkowitej powierzchni miasta, a oprócz fabryk, znajdowały się tam również mieszkania dla pracowników tzw. „famuły”,

32

31

33

szkoła dla ich dzieci,

34

sklep, szpital oraz straż pożarna.

30

To było takie „miasto w mieście” ze swoimi wewnętrznymi ulicami, parkiem i bocznica kolejową.
Ten XIX-wieczny kompleks jest obecnie jednym z ciekawszych zabytków architektury tamtego okresu, a dzięki staraniom współczesnych przedsiębiorców, również bardzo interesującym punktem na łódzkim planie miasta.

43

28

26

27

Powstają tu stylowe mieszkania i lokale usługowe, a dawny urok Księżego Młyna z największym budynkiem przędzalni bawełny (207m długości), właśnie przeżywa swoją drugą młodość i jest ulubionym miejscem nie tylko lokalnych patriotów, ale również filmowców…

22

To na tym osiedlu nagrywano m. in. odcinki serialu „Komisarz Alex” oraz polsko – brytyjską produkcję „Dzwony wojny” (The Passing Bells), realizowaną wspólnie przez stację BBC i TVP Historia. Pozostając nadal w filmowym klimacie, muszę dodać, że w siedzibie dawnego „domu” Karola Scheiblera, od ponad 25 lat mieści się Muzeum Kinematografii – jedyne tego typu muzeum w Polsce. Jego wnętrza pojawiły się gościnnie w takich filmach jak „Pożegnanie jesieni”, „Ziemia obiecana”, czy „Stawka większa niż życie”, natomiast w dawnej willi córki Scheiblera i jej męża – Edwarda Herbsta znajduje się obecnie Muzeum Sztuki.

23

Dawny „sklep osiedlowy” tzw. konsum, pod numerem 14, w którym sprzedawano artykuły pierwszej potrzeby, a także towary z fabryki po obniżonych cenach jest teraz Domem Wydawniczym – „Księży Młyn”, w którym drukowane są różnego rodzaju materiały o Łodzi.

35

37

Nasz spacer zakończyliśmy w najstarszym łódzkim parku miejskim – Źródliska, który z racji swojej przynależności do tego fabrycznego osiedla jest również zabytkiem i jednocześnie cennym „pomnikiem” przyrody.

40

38

Jenak 12-stopniowy mróz sprawił, nie zdecydowaliśmy się na dłuższe podziwianie okolicy, ale z pewnością będzie jeszcze okazja, żeby tu wrócić…

39

A tymczasem, pozdrawiam serdecznie i zapraszam Was na stronę, gdzie Księży Młyn sam opowie Wam swoją ciekawą historię - zobacz tutaj Polecam!

2 komentarzy

Oj, fajnie Ci to wyszło. Naprawdę super. Kiedy kolejny spacer po Łodzi? Skansen architektury drewnianej czeka. I nie tylko….

by Kasia on 13 stycznia 2016 at 14:42. Odpowiedz #

Dzięki Kasia!!! To prawdziwy komplement… od Łodzianki:)
Kolejnej, miejskiej eskapady nie mogę się już doczekać, więc na pewno uwzględnię to podczas planowania tegorocznego urlopu, szczególnie, że w tym roku moja przeprowadzka do Łodzi będzie obchodzić okrągły jubileusz;)) Przyjeżdżam, bierzemy aparaty i… w drogę;)
Pozdrawiam ciepło!!!

by Ola on 13 stycznia 2016 at 15:02. Odpowiedz #

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz