Kawa zbożowa z Kujaw

przez Ola @ Maj 22, 2020

Wspominałam już wcześniej, że pobyt w rodzinnym mieście wywolał mnóstwo wspomnień, szczególnie w czasie kwarantanny, którą odbywałam w dawnym pokoju, który był moim przytulnym kątem przez ponad 15 lat życia:) Jedno z nich ściśle wiąże się z kawą zbożową, której zapach unosił się nad miastem.

To właśnie w stolicy Kujaw mieściła się pierwsza w Polsce fabryka cykorii, jednego ze składników kawy, którą piłam z mlekiem jeszcze w czasach szkolnych. Fabryka Ferdynanda Bohma i jego brata Ludwika powstała w 1816 roku i szybko stała się miejscem pracy dla całych rodzin. Firma zapewniała opiekę medyczną oraz finansową, gwarantując spokojne bytowanie wszystkim pracownikom, zgodnie z popularnym wówczas hasłem: „Kto u Bohma robi, temu bieda nic nie zrobi”. Co ciekawe, pierwsze partie cykorii sprowadzane były do Włocławka z Prus, ale już wkrótce uprawiana była na lokalnych polach i tak kawowy biznes rósł w siłę, choć nie tylko w tej fabryce, która z czasem miała na rynku dość mocną konkurencję. Najlepszym rozwiązaniem dla Bohma było wejść w spółkę z innym producentem cykorii, poszerzając dotychczasowy asortyment o produkcję budyniu, cukru waniliowego i proszku do pieczenia, a w kolejnych latach również o produkty spożywcze dla dzieci. W latach 60-tych XX wieku, na miejscu fabryki Bohma powstała Kujawska Fabryka Koncentratów Spożywczych ze słynnym na cały kraj ketchupem włocławskim, czy paluszkami, by od lat 90-tych funkcjonować już jako fabryka  – Delecta.

Wracając do kawy zbożowej to jest to najzdrowsza z kaw! Bogata w błonnik, selen i magnez idealnie komponuje się do śniadania, przy okazji przywołując miłe wspomnienia z dzieciństwa:)

Kawa z Kujaw

Nie zawiera kofeiny, nie podnosi ciśnienia, więc może być pita przez dzieci, osoby starsze oraz kobiety w ciąży i do tego jeszcze późnym popołudniem.

Zapraszam na filiżankę, przy okazji życząc wszystkim pogodnego weekendu!

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz