Dzień Mężczyzny

przez Ola @ Marzec 10, 2021

Odkąd pamiętam to Dzień Chłopaka obchodzony był w ostatnim dniu września. Na dalszym etapie mojej edukacji, z uwagi na jej humanistyczny profil, skutecznie gubiłam po drodze męskich osobników, ale data bardzo dobrze zapadła mi w pamięć, bo nawet z tymi pojedynczymi jednostkami, zawsze świętowałyśmy 30 września.

Jak się okazuje jest jeszcze… Dzień Mężczyzny, o czym dowiedziałam się niedawno, choć istnieje już od 1999 roku. Stworzony został jako symbol równowagi płci, w odpowiedzi na Dzień Kobiet, którego początki sięgają… 1910 roku, kiedy to, w duńskiej stolicy Międzynarodówka Socjalistyczna postanowiła budować społeczne poparcie dla praw kobiet, w tym… praw wyborczych. Ostatecznie do tego, aby Dzień Kobiet był akurat 8 marca, przyczyniła się bolszewicka feministka – Aleksandra Kołłontajowa, której udało się przekonać do tego pomysłu samego Lenina. Co więcej, od 1966 roku Dzień Kobiet w Rosji jest również dniem wolnym od pracy. W Polsce tak dobrze nie było i nie ma, ale symboliczny goździk i rajstopy zostaną w naszej pamięci na zawsze;)

Wracając jednak do Dnia Mężczyzny to jego data nie jest już taka oczywista i co roku pojawiają się w mediach jakieś nowe propozycje. Osobiście słyszałam już o 9 marca, a nawet 4 kwietnia, a jak się okazuje, na świecie obchodzony jest 19 listopada, natomiast w Polsce dokładnie… dzisiaj. Jest to nieformalna data wspomnień liturgicznych, organizowanych w kościołach ewangelickich i katolickich, dotyczących 40 chrześcijan kapadockich, którzy w czasach Cesarstwa Rzymskiego odmówili wyrzeczenia się wiary. Zmarli za to śmiercią męczeńską na mrozie, a ich ciała zostały później spalone w okolicach Sebasty. W związku z powyższym może powinniśmy przyłączyć się do reszty świata i ustalić Dzień Mężczyzny na 19 listopada lub, z uwagi na to, że Dzień Chłopaka jest już w naszym kalendarzu, to dać możliwość świętowania 30 września również starszym panom, co ma miejsce wobec wszystkich przedstawicielek płci pięknej, bez względu na wiek… w Dniu Kobiet! Ale… jak na razie to 10 marca jest Dniem Mężczyzny, dlatego wszystkiego najlepszego Panowie!!!

Dzień Mężczyzny

Świętujcie ten i każdy kolejny dzień w miłych okolicznościach… i z ludźmi przy których zawsze możecie być sobą.

Miłego wieczoru!

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz