Chorwacja po raz drugi, cz. 2 – TROGIR

przez Ola @ Luty 24, 2023

Planując urlop w Splicie, wiedzieliśmy, że czeka nas mnóstwo nowych miejsc do odkrycia, ponieważ dogodna lokalizacja umożliwia intensywne zwiedzanie tamtejszej okolicy bez długich i męczących przejazdów. Już następnego dnia wybraliśmy się do Trogiru, do którego dotarliśmy ze Splitu w ciągu 40min. bezpośrednim autobusem miejskim nr 37 (szczegółowy rozkład znajdziecie na stronie www.promet-split.hr). Autobus przejeżdża również przez lotnisko, więc można nim dotrzeć do centrum Splitu (czy Trogiru) za mniej niż €5, czyli zdecydowanie taniej niż transferem autokarowym lub taksówką.
W ścisłym sezonie – od czerwca do września pływają tam jeszcze promy (€7 w jedną stronę), co stanowi dodatkową atrakcję i możliwość podziwiania wybrzeża z innej perspektywy.
Jednak my, z uwagi na urlop na początku października, nie mieliśmy już możliwości dostać się do Trogiru drogą morską, ale na szczęście nie wszyscy armatorzy zamknęli się na turystów wczesną, a jakże wciąż ciepłą jesienią, dlatego w dalszej części pobytu udało nam się wejść na pokład, by popłynąć na wyspę Brač, ale o tym już w osobnym poście. Dokładny rozkład godzinowy znajdziecie na stronie poszczególnych przewoźników m.in. Bura Line, który obsługuje tę trasę lub w samym porcie.

Trogir - promenada

Trogir

Zamek w Trogirze

Koniec lądu - Trogir

TROGIR jest bardzo mały, ale to jest właśnie cudowne, że nie trzeba się spieszyć, by móc go poczuć. Uznaje się Trogir za najlepiej zachowane miasto romańsko-gotyckie Europy Środkowej, a jego urok został doceniony i nagrodzony pozycją na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacer promenadą z widokiem na krystalicznie turkusową wodę, czy zacienionymi uliczkami Starego Miasta to czysta przyjemność nie tylko dla turystów, więc tym lepiej jak można się tym delektować po swojemu.

Promenada w Trogirze

Słońce Chorwacji - Trogir

Wąskie uliczki Trogiru

Główny plac miasteczka nosi imię naszego Papieża, więc od razu zrobiło się ciepło na sercu, gdy się tam znaleźliśmy. Wieża zegarowa, która dominuje w miejskim krajobrazie, należała do XVw. kościoła św. Sebastiana, teraz stanowi część, ale restauracji, która się przed nią rozłożyła na dość dużym kwadracie. Dobrze, że chociaż parasole są jednolite i nie krzyczą jak w Polsce nazwami browarów, tylko kolorystycznie wpasowały się w otoczenie.

Plac w Trogirze

Zabudowa Trogiru, Chorwacja

Uliczki Trogiru

Po pysznym obiedzie w lokalnej restauracji z przemiłą obsługą, nogi poniosły nas na drugą stronę mostu, by przy okazji odkryć małą plażę,

Widok z mostu - Trogir

Strefa relaksu - Trogirze

Trogir - drugi brzeg

i pospacerować po okolicy…

Wzdłuż kanału, Trogir

Spacer po Trogirze

Panorama w Trogirze

Chorwacja, Trogir

Kościół w Trogirze

i trafić na kolejny malowniczy zachód słońca, tym razem w Mastrince… Złota godzina nie miała sobie równych!

Port w Trogirze

Zachód słońca w Trogirze

Miejski autobus do Splitu kursuje często, więc nie odmówiliśmy sobie powrotu na promenadę Trogiru, która dzięki oświetleniu oraz ożywionemu życiu towarzyskiemu buduje zupełnie inną atmosferę wokół…

Wieczór w Trogirze

Przed północą wróciliśmy do Splitu, ponieważ następnego dnia czekała nas kolejna atrakcja.

Cdn…

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz