Mleko roślinne

przez Ola @ Maj 24, 2016

O ile w dzieciństwie mleko powinno być nieodłącznym elementem naszej diety, tak po 30-tce już zdecydowanie ostrożniej powinniśmy je sobie dawkować.
Na szczęście nie musimy brać pod uwagę tylko mleka pochodzenia zwierzęcego, ponieważ na rynku spożywczym istnieje kilka zamienników roślinnych, które również dostarczają mnóstwo cennych składników i tym samym pozwalają  naszym kościom spać spokojnie.

Mleko roślinne

Tym, najpopularniejszym z nich jest MLEKO SOJOWE: Ma w swoim składzie pełnowartościowe białko, syci bardziej od krowiego, a co ważne, nie zawiera cholesterolu oraz laktozy. Idealnie nadaje się do słodkich posiłków jak naleśniki, gofry, czy kaszki, a także  jako zabielacz do kawy.
Może jednak powodować alergie i nie jest wskazane dla osób mających problemy z trawieniem.

MLEKO KOKOSOWE: Ma mnóstwo witamin i cennych składników. Pasuje do kawy, stanowi dobrą bazę do koktajli oraz idealnie zagęszcza desery z nasionami chia. Ponadto działa bakteriobójczo, nie zawiera cholesterolu i jest odpowiednim zamiennikiem dla osób z nietolerancją laktozy.

MLEKO RYŻOWE: Niestety nie zawiera wapnia ani błonnika, a do tego mleko kupowane w sklepach może zawierać cukier. Na szczęście nie wszystkie są takie złe, dlatego przed zakupem wczytujmy się w opakowania, by znaleźć to najbardziej naturalne. Skutecznie obniża cholesterol i jest bezpieczne dla alergików. Nie poleca się go do kawy, ale za to świetnie sprawdzi się w deserach i koktajlach mlecznych.

MLEKO MIGDAŁOWE: Ma lekko orzechowy posmak, dlatego do kawy będzie idealne, podobnie jak do ciast i deserów, a także do śniadań z mlekiem w roli głównej. W swoim bogatym składzie, oprócz witaminy E i B12, ma także cynk, potas, czy selen. Będzie właściwym uzupełnieniem diety dla osób z cukrzycą lub chorobami układu pokarmowego. Nie zawiera glutenu i laktozy.

MLEKO OWSIANE: Smakowo jest podobne do mleka sojowego i lżejsze w konsystencji od mleka zwierzęcego, choć tak samo sycące. Zawiera więcej wapnia niż w tradycyjnym mleku, a także żelazo, błonnik i kwas foliowy.
Doskonale sprawdzi się w codziennej diecie u osób narażonych na stres oraz uczulonych na soję, orzechy, czy laktozę. Z uwagi na swoją wodnistą konsystencję nie poleca się go do kawy, ale za to sprawdzi się w słodkich wypiekach i wszystkich koktajlach na bazie mleka.

Polecam!

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz