Bernina Express, czyli… pociągiem z Włoch do Szwajcarii

przez Ola @ Kwiecień 5, 2018

Nawet nie wiem kiedy usłyszałam o kolejach retyckich po raz pierwszy, ale widziałam, że prędzej czy później przejadę się ich trasą.
Okazję stworzyliśmy sobie sami, planując zimowy wyjazd do Włoch.

Koleje retyckie (Rhätische Bahn, www.rhb.ch) to lokalny przewoźnik w Szwajcarii, który oprócz standardowych połączeń ma w swojej ofercie typowo turystyczne przejazdy.
W zależności od trasy, w wyjątkową podróż zabierze Was Glacier lub Bernina Express i zapewniam, że w obu przypadkach ekspresem są tylko z nazwy;)

Bernina Express, Szwajcaria

s19

Bernina Express, Szwajcaria

Na szczęście, ponieważ dzięki temu dłużej można się cieszyć takimi widokami za oknem, ale… po kolei.

Bernina Express, Szwajcaria

Nasza podróż rozpoczęła się bardzo wcześnie, ponieważ musieliśmy przejechać prawie 120km z Mediolanu do Tirano, gdzie nasz czerwony pociąg ma swoją początkową stację.

Bernina Express, Szwajcaria

s3

Na miejscu mieliśmy niecałą godzinę na rozeznanie się w terenie i szybki spacer po wciąż jeszcze sennym Tirano, by o godzinie 9.15 ruszyć naszym „polarnym ekspresem” w nieznane…
Co ciekawe, zwykle bardzo szybko podejmuję decyzje, ale przy zakupie biletów na ten pociąg, wybór miejscówek wydawał się nie mieć końca:)
By stworzyć sobie jak najlepsze warunki do podziwiania zimowej scenerii szwajcarskiej Gryzonii, mieliśmy dylemat po której stronie usiąść w tym panoramicznym wagonie:)
Ostatecznie i tak przeskakiwaliśmy z jednego miejsca na drugie, ponieważ trudno było wysiedzieć z wrażenia;)

s5

Bernina Express, którym jechaliśmy kursuje na trasie z Tirano do Chur (najstarszego miasta Szwajcarii) oraz Davos i jest to najwyżej położona kolej wąskotorowa w Europie. Podróż zaczyna się na wysokości 425m n.p.m. by stopniowo piąć się w górę i w Poschiavo dotrzeć na 1014m, a chwilę później – w Alp Grum już na 2091m.

s17

s18

Punktem kulminacyjnym jest przełęcz (Ospizio Bernina) ze stacją kolejową na 2253m n. p. m., zbudowaną w 1925 roku. To w tym miejscu znajduje się też umowna granica językowa, gdzie w północnej części mieszkańcy posługują się językiem niemieckim, a w południowej – włoskim.

Bernina Express, Szwajcaria

Bernina Express, Szwajcaria

Bernina Express, Szwajcaria

Bernina Express, Szwajcaria

Ze szwajcarską punktualnością docieraliśmy na kolejne stacje śnieżnymi tunelami, mijając po drodze oblodzone jeziora, majestatyczne góry z najwyższym szczytem tego regionu – Piz Bernina (4049m n.p.m) oraz mnóstwem innych, niesamowicie malowniczych krajobrazów… Trasa, na której pociąg pokonuje łącznie 55 tuneli, 196 mostów i wiaduktów, wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jestem pewna, że ta zimowa przejażdżka nie była naszą ostatnią:)

s7

s1

W tak pięknym otoczeniu dojechaliśmy do naszego docelowego miejsca, czyli do St. Moritz (1775m n.p.m.), w którym słońce świeci ponad 300 dni w roku i które tym razem też nie zawiodło,

s20

ale o tym już następnym razem…

4 komentarzy

Mam pytanie: tego samego dnia wracaliście? Gdzie kupiliście bilety na Bernina Express? W Internecie? Mnie ta wyszukiwarka niestety nie pokazuje wyników :(. Z jak dużym wyprzedzeniem kupiliście bilety?

by Marta on 27 listopada 2018 at 13:41. Odpowiedz #

Hej Marta!
Bilety kupilismy okolo miesiaca przed wyjazdem na stronie przewoznika: http://www.rhb.ch, wybierajac trase z Tirano do St.Moritz, poniewaz bylismy wtedy na urlopie we Wloszech. Pociag kursuje rowniez od strony Szwajcarii m.in. z Davos do St.Moritz. Gdybys miala jeszcze jakies pytania, to pisz smialo, a ja tymczasem juz dzis zycze powodzenia z rezerwacja i.. udanej podrozy. Warto!!!
Pozdrawiam cieplo – Ola

by Ola on 27 listopada 2018 at 16:49. Odpowiedz #

To musiała być wyjątkowa wycieczka. Widoki bajeczne.
Chyba nawet zdjęcia nie oddają piękna i potęgi gór. Pogoda też Wam sprzyjała. Z chęcią bym się przejechała tą koleją, tyle że nie koniecznie zimową porą.

by Kasia on 5 kwietnia 2018 at 20:40. Odpowiedz #

Podczas tej podróży zastanawialiśmy się która pora roku najlepiej odda piękno tego miejsca i stwierdziliśmy jednoznacznie, że… zima:) Śnieżny bezkres, potęga gór i ten czerwony pociąg – magia!
Ale jak będziesz planowała swoją wyprawę to daj znać – nas nie trzeba długo namawiać:)

by Ola on 5 kwietnia 2018 at 21:36. Odpowiedz #

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz