Tylko piach, suchy piach…

przez Ola @ Kwiecień 29, 2017

Długi weekend zaczął się w najlepsze. Mam nadzieję, że jesienno-zimowa aura w kraju zmieniła już na tę prawdziwie majową i nic nie stanie na przeszkodzie Waszym planom, czy też spontanicznym decyzjom… Jeśli jesteście nad morzem, to koniecznie wybierzcie się do Słowińskiego Parku Narodowego, który jest jednym z 23 parków tego typu w Polsce.

Słowiński Park Narodowy, Wydmy ruchome

Został utworzony 1 stycznia 1967 w środkowej części polskiej linii brzegowej i dziś zajmuje ponad 30 tys.ha. Mieszkańcami parku (włączonego w 1977 roku przez UNESCO do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery) są rzadkie ssaki, owady, płazy, czy gady oraz mnóstwo gatunków roślin i grzybów, z których część podlega ścisłej ochronie. Oprócz lasów, bagien, łąk i jezior, znajdują się tam wydmy ruchome, które zobaczyłam po raz pierwszy jako czterolatka, przy okazji pobytu w Ustce. Drobny, nadbałtycki piasek przemieszcza się na wschód z prędkością kilku metrów rocznie. Największy odcinek znajduje się w okolicy Łeby i obecnie zajmuje około 500ha, cały czas powiększając swoje terytorium. Udostępniony turystom szlak rozpoczyna się w Rąbce, do której można dotrzeć z Łeby samochodem lub meleksową „taksówką”. Jednak, zanim naszym oczom ukaże się cudny pustynny krajobraz – największy obszar wędrującego piasku w Europie Środkowej – czeka nas jeszcze 6km spacer lasem, ale trasa jest bardzo przyjemna, a sam cel na jej końcu, wart tej drogi… Potem zostaje już tylko czuć ten piasek pod stopami i śpiewać za Bajmem… „Pustynia wciąga nas od głowy do pięt, wypala oczy, suszy ciało i krew. I tylko trach, trach, trach, zgrzyta w zębach piach, słońce opala brzuchy, wiatr tarmosi nasze ciuchy…”

l1

l2

l4

l5

l6

l11

Słowiński Park Narodowy, Wydmy ruchome

Praktyczne informacje:
1. Opłata za wstęp do Słowińskiego Parku Narodowego to ok.6 zł za bilet normalny i 3zł za ulgowy od osoby. Osoby starsze lub z małymi dziećmi 4 km trasę do wydm mogą pokonać statkiem po jeziorze Łebsko (ok.14zł/os, a dalej z przystani obok muzeum – „Wyrzutnia Rakiet” spacerem lub docelowo meleksem – 6km/15zł od osoby.

2. W Rąbce można popatrzeć na okolicę z tamtejszej wieży widokowej i poznać genezę powstania wydm.

3. Dla osób lubiących długie spacery polecam 18km trasę zielonym szlakiem ze Starej Łeby początek na ul. Turystycznej brzegiem morza do Wydmy Łąckiej i powrót lasem.

Udanej Majówki!!!

Dodaj komentarz

Nie będzie publikowany

Jeżeli posiadasz